Kompania Węglowa dostanie "kroplówkę". Wakacje od zobowiązań

Kompania Węglowa dostanie "kroplówkę". Wakacje od zobowiązań

Kompania Węglowa stojąca na krawędzi upadłości, dostanie czas. Jest bliska podpisania z kredytującymi ją bankami umowy standstill. Dostanie wakacje od zobowiązań. To sygnał, że banki wierzą w powodzenie restrukturyzacji państwowego giganta, pisze "Puls Biznesu".

Umowa standstill zawierana jest gdy dłużnik jest w trudnej sytuacji finansowej i wkrótce może nie być w stanie spłacać zobowiązań, ale są szanse naprawy sytuacji. Na koniec 2014 r. zadłużenie kompanii przekraczało 4 mld zł.

W ramach umowy wierzyciele zobowiązują się, że przez określony czas - najczęściej od kilku miesięcy do roku - nie będą egzekwować swoich praw, wszczynać postępowań egzekucyjnych czy zgłaszać wniosku o ogłoszenie upadłości.

Zdaniem "PB" jest jednak wiele wątpliwości czy kompania sobie z restrukturyzacją poradzi, jako że nadal potrzebuje zastrzyku 1,5 mld zł (800 mln zł w tym roku i 700 mln w przyszłym). W zamyśle rządu pieniądze mieli zapewnić inwestorzy, czyli de facto inne spółki skarbu państwa, głównie energetyczne. Ale wiążących ustaleń nadal nie ma.

kopalnie, kompania węglowa, górnictwo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie