Leszek Balcerowicz będzie reformował ukraińską gospodarkę

Leszek Balcerowicz będzie reformował ukraińską gospodarkę

Fot. Wikimedia Commons, domena publiczna

Leszek Balcerowicz pomoże reformować ukraińską gospodarkę. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprosił autora polskiej "terapii szokowej" do pomocy w reformach na tym kraju. Jak piszą ukraińskie media, Kijów jest bardzo zainteresowany polskimi doświadczeniami w tym obszarze.

Służba prasowa ukraińskiego prezydenta informuje, że Petro Poroszenko spotkał się już z Leszkiem Balcerowiczem. Mówił, że Ukraina, która jest obecnie obiektem agresji, potrzebuje międzynarodowego wsparcia po to, by ustabilizować gospodarkę. Jednocześnie - według niego - w kraju są obecnie sprzyjające warunki przeprowadzenia reform.

"Mamy rząd z dużymi możliwościami, bardzo profesjonalny i proeuropejski"- wyjaśnił Poroszenko.

Podkreślił, że Ukraina jest szczególnie zainteresowana polskimi doświadczeniami w reformowaniu samorządów. Prezydent Ukrainy powiedział też, że Polska jest wzorem kraju, który z powodzeniem zreformował swoją gospodarkę i stał pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

"Balcerowicz to ignorant. Kopalnie dają budżetowi 7 mld zł rocznie"

Leszek Balcerowicz ocenił, że obecnie najważniejsze jest, by Ukraina dowiodła swojej woli reform. Jego zdaniem, Kijów musi przebudować budżet, zmniejszyć wydatki, a jednocześnie chronić najbiedniejszą część społeczeństwa. Przypomniał, że w Polsce konieczne zmniejszenie deficytu budżetowego odbyło się kosztem zmniejszenia funduszu na emerytury. Z czasem podniesiono też wiek emerytalny.

Leszek Balcerowicz, "ojciec" polskich rynkowych reform gospodarczych, był wicepremierem, ministrem finansów, a także szefem Narodowego Banku Polskiego.

Czytaj także
Polecane galerie