Najpierw Microsoft, teraz IBM. Chiny się nie patyczkują

Najpierw Microsoft, teraz IBM. Chiny się nie patyczkują

Fot. Victorgrigas, Wikimedia Commons

Zaostrza się konflikt między USA a Chinami. Przy czym "zaostrza" to nie do końca właściwy termin - po pierwszym oskarżeniu przez USA o szpiegostwo, chińskie władze pod lupę wzięły kontrakty rządowe z amerykańskami koncernami.

Efekty? W zeszłym tygodniu Pekin zakazał używania Windows 8, najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu w administracji rządowej. Oficjalny powód - chęć zwiększenia bezpieczeństwa teleinformatycznego. Na tym nie koniec, bo wedle wtorkowych doniesień agencji Bloomberg, Pekin zainteresował się też serwerami IBM, zwłaszcza tymi, które Amerykanie sprzedali chińskim bankom.

Jak donoszą źródła Bloomberga, władze w Pekinie już zarządziły pilotaż: w kilku bankach zastąpiono serwery IBM, testowane są konkurencyjne rozwiązania, m.in. chińskiej spółki InSpur. 

W ubiegłym tygodniu USA postawiły pięciu chińskim oficerom zarzut prowadzenia szpiegostwa komputerowego, co natychmiast spowodowało ochłodzenie stosunków pomiędzy oboma mocarstwami. Poza odcięciem Windows 8, Pekin miał też nakazać wszystkim firmom państwowym, by ograniczyły lub zerwały relacje z amerykańskimi firmami doradczymi. 

Władze Chin uderzają w Microsoft. Windows 8 zakazany w administracji rządowej

Wedle nieoficjalnych informacji, raport z przeglądu "bezpieczeństwa" zostanie przedstawiony na posiedzeniu specjalnej grupy, której przewodzi prezydent Chin Xi Jinping.

Żadna ze stron nie skomentowała doniesień agencji. Dla IBM to jednak kiepska wiadomość - amerykańska spółka ma ostatnio kłopoty, a chiński rynek z punktu widzenia dostawców sprzętu IT wciąż ma świetne perspektywy. Np. według prognoz IDC, wydatki na serwery w Chinach mają rosnąć co roku o 8,4 proc., w porównaniu ze średnią światową na poziomie 2,2 proc.

W styczniu IBM dogadał się z Lenovo - zaoferował mu sprzedaż mniej zaawansowanej linii serwerów, transakcja oczekuje na akceptację regulatorów rynkowych. 

Czytaj także
Polecane galerie