NBP nie chce pomagać bankom

NBP nie chce pomagać bankom

Fot. NBP

W ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP) nie jest przewidziana możliwość subsydiowania banków, powiedział członek zarządu NBP Andrzej Raczko, odnosząc się do projektu utworzenia Sektorowego Funduszu Stabilizacyjnego.

Chęć sektora bankowego znalezienia rozwiązania, które szczególnie służyłoby tym osobom, które nie są w stanie w sposób regularny spłacać kredytów ze względu na sprawy losowe jest absolutnie niezbędna - powiedział Raczko dziennikarzom.

Jak podkreślił, rola banku centralnego jest ściśle zdefiniowana w ustawie i Narodowym Banku Polskim. Jeżeli weźmiemy pod uwagę uwarunkowania prawne to tam nie jest przewidywana żadna możliwość subsydiowania banków.

Dzisiejszy "Puls Biznesu" podał, że jednym z projektów sektora bankowego dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich jest utworzenie Sektorowego Funduszu Stabilizacyjnego, który miałby być sfinansowany z pieniędzy banków i ze środków publicznych.

Zespół roboczy proponuje parytet, w którym jedna trzecia środków pochodziłaby z banków, jedna trzecia - z oszczędności na obniżonych składkach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jedna trzecia - z NBP, przy czym w pierwszej kolejności wykorzystywane byłyby fundusze banków, potem zaoszczędzone na BFG, na koniec - banku centralnego.

Znamy szczegóły założeń pomocy dla frankowiczów
Pobierz prosty i sprawdzony program. Wypełnij swój PIT! >>
Czytaj także
Polecane galerie