wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Niemcy cieszą się, że przyjęli nas do Unii. Zyskali 1 mln nowych miejsc pracy

Niemcy cieszą się, że przyjęli nas do Unii. Zyskali 1 mln nowych miejsc pracy

Fot. Dave Pinter, lic. CC BY-NC-ND 2.0

Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej przed 10 laty często traktowane jest nad Wisłą jako szlachetny gest ze strony krajów bogatego Zachodu, który umożliwił nam dokonanie skoku cywilizacyjnego. Tak naprawdę dla "starej Unii" ten krok był po prostu bardzo opłacalny.

Szef Związku Niemieckich Izb Handlowych i Przemysłowych (DIHK) Eric Schweitzer stwierdził w opublikowanym środę komunikacie, że rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód 10 lat temu spowodowało powstanie miliona miejsc pracy w Niemczech.

Przyjęcie do Unii krajów z byłego Bloku Wschodniego Schweitzer nazwał "historycznym darem od Boga".

Przedstawiciel kół handlowych i przemysłowych znad Renu przypomniał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat niemieckie firmy zainwestowały w krajach "nowej Unii" 73 miliardy euro. Schweitzer podkreślił, że rozszerzenie Unii przyniosło Europie stabilizację i rozwój gospodarczy.

Szef Związku zaznacza, że na rozszerzeniu skorzystały nie tylko Niemcy, lecz także nowe kraje członkowskie. Schweitzer oszacował skalę niemieckiego importu z tych państw na 110 miliardów euro w ciągu ostatnich 10 lat

Integracja europejska jest trwającym procesem, na którym wzajemnie korzystamy, ale jednocześnie musimy razem stawiać czoła bieżącym wyzwaniom – zakończył Schweitzer.

Warto zauważyć, że słowa szefa DIHK są czytelnym dowodem na to, że po 10 latach od rozszerzenia Unii – wbrew naszym oczekiwaniom – niemieckie kręgi biznesowe wciąż nie postrzegają jej jako w miarę jednorodnego organizmu polityczno-gospodarczego, bez podziału na "starą" i "nową" Unię.

Niemcy: Polska jest rewelacyjnym miejscem do inwestowania
Czytaj także
Polecane galerie