Polacy mają coraz większą konkurencję na angielskim rynku pracy

Polacy mają coraz większą konkurencję na angielskim rynku pracy

Fot. Bartosz Wawryszuk

W ubiegłym roku liczba obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 257 tys. i wynosi obecnie 3,1 mln - podaje tamtejsze Narodowe Biuro Statystyczne.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa korzystają z szans na zatrudnienie na brytyjskim rynku pracy w mniejszym stopniu niż imigranci - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne (Office for National Statistics). W 2014 r. niemal 75 proc. nowych miejsc pracy, które stworzyła brytyjska gospodarka, trafiło do obcokrajowców.

Łączna liczba obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ubiegłym roku o 257 tys. i wynosi obecnie 3,1 mln. Z kolei przyrost pracujących Brytyjczyków w 2014 r. był znacznie niższy: ich liczba zwiększyła się o 84 tys. (do 27,7 mln).

Dodatkowo w II kwartale br. liczba pracujących obywateli Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 146 tys., podczas gdy liczba przybyszów z zagranicy zatrudnionych w tym kraju wzrosła o 91 tys.

Dane Narodowego Biura Statystycznego wskazują też na konsekwentny wzrost odsetka obcokrajowców w grupie pracowników w Zjednoczonym Królestwie. W 1997 r. wynosił on 3,7 proc.; obecnie jest to aż 10,3 proc.

Zobacz jak spada bezrobocie w Polsce:

PAP
Czytaj także
Polecane galerie