Polscy rolnicy już nie chcą rekompensat z Unii

Polscy rolnicy już nie chcą rekompensat z Unii

Fot. minrol.gov.pl

Większość wniosków polskich rolników o unijne rekompensaty, które zostały złożone w ramach pierwszego pakietu unijnego wsparcia zostanie wycofana. Tak uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. 

Pod koniec sierpnia Komisja Europejska przeznaczyła 125 milionów euro na wsparcie dla rolników dotkniętych przez rosyjskie embargo. Program został jednak zawieszony ze względu na zbyt duże zapotrzebowanie na pomoc, głównie z Polski. Warszawa obecnie prowadzi kontrolę wniosków.

Zdaniem ministra Sawickiego większość rolników, która początkowo zwróciła się o pomoc, teraz się z tego wycofuje ze względu na niskie stawki wycofania produktów z rynku, zaproponowane przez Brukselę

- Z pewnością będzie to więcej niż połowa tych, którzy zgłosili się wstępnie, bo rolnicy byli przekonani, że stawki wycofania będą przynajmniej stawkami pokrywającymi koszty produkcji, a te stawki są zdecydowanie poniżej - powiedział dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Rolników 2014 w Brukseli Sawicki.

Według ministra, zasady udzielania pomocy zaproponowanej przez Komisję Europejską są niesprawiedliwe. Jak tłumaczy minister, chodzi przede wszystkim o podział rolników na zrzeszonych i niezrzeszonych. Ci, którzy należą do organizacji producenckich mogą bowiem liczyć na wyższą pomoc. 

- Gdyby wycofanie produktów z rynku było rekompensowane tak jak dla organizacji to z pewnością tych wycofań byłoby zdecydowanie więcej, ale jeśli rolnicy dowiedzieli się, że za wycofanie papryki czy pomidorów dostaną 7-8 eurocentów to jest to zbyt cenna praca za takie marne pieniądze - dodał minister.

Na razie Polska skontrolowała 80 proc. złożonych w wniosków o rekompensaty. Kontrola ma zostać zakończona do 15 października. Następnie informacja w tej sprawie zostanie przesłana do Komisji Europejskiej. Tymczasem w przyszły poniedziałek, podczas spotkania w Luksemburgu, unijni ministrowie rolnictwa rozmawiać będą ponownie o rosyjskim embargu oraz jego skutkach na unijny rynek.

Czytaj także
Polecane galerie