Pomysł jak z Orwella. UE chce zdalnie unieruchamiać auta

Pomysł jak z Orwella. UE chce zdalnie unieruchamiać auta

Fot. policja.pl

Jeśli ktoś sądzi, że unijni urzędnicy już teraz za bardzo ingerują w życie obywateli, to nowe pomysły Brukseli mogą go zszokować.

Jak informuje The Daily Telegraph, Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązek instalowania w samochodach urządzenia, dzięki któremu policja będzie mogła zdalnie unieruchomić silnik auta, które uzna za stwarzające zagrożenie.

Tajne plany zostały ujawnione przez organizację Statewatch, która przygląda się poszanowaniu praw obywatelskich w UE.

Brytyjska gazeta dotarła do tajnych dokumentów pochodzących ze spotkań komitetu złożonego z wysokich rangą policjantów z krajów należących do Unii. Projekt roboczo nazwany "zdalne zatrzymywanie pojazdów" jest przede wszystkim pomyślany jako sposób na rozwiązanie problemu pościgów policyjnych, które stwarzają duże zagrożenie dla osób postronnych.

Jeśli te plany zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pomysłodawców projektu, obowiązek instalowania zdalnych wyłączników zapłonu mógłby zostać wprowadzony najdalej za sześć lat.

Projekt zdalnego unieruchamiania samochodów został zatwierdzony przez Stały Komitet ds. Współpracy Operacyjnej w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli tzw. COSI. Jednostka ta została powołana w 2010 roku na mocy Traktatu Lizbońskiego.

Bank Światowy doradza Polsce więcej fotoradarów

Projekt już wzbudził zdecydowane protesty brytyjskich polityków. Konserwatywny poseł Douglas Carswell nazwał te plany atakiem na prawa obywatelskie i próbę ominięcia parlamentu brytyjskiego:

Ceną, jaką płacimy za oddanie naszej demokratycznej suwerenności jest to, że jesteśmy rządzeni przez tajną klikę bez żadnej odpowiedzialności .

Z kolei Nigel Farage, lider Partii Niepodległości (UKIP) nazwał te plany "drakońskimi":

To obrzydliwe, że w ogóle myślą o takich rzeczach. Ludzie muszą zaprotestować przeciwko temu atakowi na ich wolność i zagłosować przeciwko unijnemu Wielkiemu Bratu w majowych wyborach.

Czytaj także
Polecane galerie