Putin chce niszczenia żywności objętej embargiem. Polskie firmy poniosą straty

Putin chce niszczenia żywności objętej embargiem. Polskie firmy poniosą straty

Fot. Global Panorama / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w piątek do rządu, by podjął decyzję o niszczeniu żywności objętej embargiem. Dotąd była ona zawracana do kraju pochodzenia.

Minister rolnictwa Rosji Aleksander Tkaczow wystąpił z taką propozycją w piątek podczas posiedzenia Rady Ministrów.

- Zaakceptujmy tę propozycję. Domagam się, by administracja i rząd przestudiowały ten problem wraz z prawnikami i zaproponowali podjęcie stosownych kroków - powiedział Putin.

Oznacza to, że teraz firmy, które próbowały nadal eksportować żywność do Rosji nieformalnymi kanałami, będą musiały się liczyć z większymi stratami i ryzykiem takiego działania. Rosnący eksport polskich jabłek na Białoruś świadczy o tym, że część producentów próbuje dotrzeć do rosyjskiego konsumenta mimo embargo.

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności pochodzącej z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

Pod koniec czerwca premier Rosji Dymitr Miedwiediew podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 roku - embarga na żywność z krajów UE, z USA, Kanady, Australii i Norwegii.


rosja, putin, embargo, embargo na polską żywność
PAP
Czytaj także
Polecane galerie