Putin obciął pensje urzędnikom. Sobie też

Putin obciął pensje urzędnikom. Sobie też

Fot. Global Panorama / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent Władimir Putin zredukował o 10 procent zarobki najważniejszych osób w państwie. To wynik oszczędności budżetowych związanych z kłopotami finansowymi Rosji. Tymczasem zdaniem opozycjonistów i niezależnych analityków rosyjskich obecny prezydent Rosji zgromadził majątek wart 70 mld dolarów.

Służba prasowa Kremla poinformowała, że prezydent swoim dekretem obniżył o 10 procent swoją płacę oraz zarobki premiera, szeregu urzędników państwowych, prokuratora generalnego i szefa Komitetu Śledczego. Mniejsze płace mają obowiązywać do końca roku.

W połowie grudnia w trakcie konferencji prasowej dla dziennikarzy prezydent Putin powiedział, że nie wie, ile zarabia. Z deklaracji majątkowej ujawnionej przez rzecznika prasowego prezydenckiej administracji wynika, że w 2013 roku Władimir Putin zarobił ponad 3 miliony 670 tysięcy rubli, czyli 300 tysięcy złotych. To oznacza, że miesięcznie zarabiał około 25 tysięcy złotych.

Ponieważ jednak w ostatnich miesiącach rubel uległ niemal dwukrotnej dewaluacji, zarobki prezydenta Rosji w przeliczeniu na twarde waluty też powinny się zmniejszyć dwukrotnie. Dzisiejsza redukcja o 10 procent jeszcze bardziej uderzy po kieszeni gospodarza Kremla.

Zdaniem opozycjonistów i niezależnych analityków rosyjskich obecny prezydent Rosji zgromadził majątek wart 70 mld dolarów. Czyniłoby go to najbogatszym na świecie.

W oficjalny majątek Putina, na który mają się składać m.in. dwa mieszkania, skromna działka pod Moskwą i dwa niezbyt nowoczesne samochody, nie wierzy Stanisław Biełkowskij, rosyjski analityk, szef Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa.

Według tego analityka na bogactwo Putina składają się przede wszystkim udziały w wielu lukratywnych spółkach, Biełkowskij twierdzi, że Putin ma w swoim pakiecie 75 proc. akcji szwajcarskiej spółki Gunvor, która handluje ropą, do tego niemal 40 proc. udziałów koncernu naftowego Surgutnieftiegaz i wreszcie 4,5 proc. akcji Gazpromu.

Putin musi się spieszyć. Inaczej Rosja wypadnie z gry:


 

obniżka, płaca, putin, majątek
Czytaj także
Polecane galerie