Rosyjscy bogacze zaciskają pasa

Rosyjscy bogacze zaciskają pasa

Fot. Jarosław Jakowlew i Bernd Weel

Spowolnienie widoczne w gospodarce Rosji i słabnący kurs rubla spowodowały, że rosyjscy milionerzy już tak ochoczo nie podróżują po świecie prywatnymi samolotami.

Liczba prywatnych lotów pomiędzy Rosją a krajami Europy spadła od początku 2015 r. o 20 procent - wynika z danych WINGX Advance, która kontroluje ruch powietrzny.

Wyraźnie spadła też liczba prywatnych wypadów majętnych Rosjan samolotami do USA w pierwszej połowie tego roku. To o 18 proc. mniej niż w I połowie 2014 r.

Rosyjscy oligarchowie i biznesmeni na własnej skórze zaczęli doświadczać skutków ostrej recesji w gospodarce ich kraju, do której przyczyniły się międzynarodowe sankcje wprowadzone wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie. Mocno szkodzi też taniejąca ropa naftowa na światowych rynkach paliw.

"Spadek siły nabywczej krajowej waluty boleśnie uderzył w wielu bogatych Rosjan" - wskazuje Richard Koe, dyrektor zarządzający WINGX Advance. "Dlatego między innymi zdecydowanie rezygnują oni z czarterowych wypadów" - dodaje.

Gospodarka Rosji skurczyła się w drugim kwartale 2015 roku o 4,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - wynika z danych Rosstat (Służba Statystyki Państwowej Rosji).

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegają, że międzynarodowe sankcje mogą zmniejszyć PKB Rosji nawet o 9 proc.

Kryzys w Rosji dotyka też największych potęg. Dla Gazpromu na przykład to będzie najgorszy rok w historii. Wydobycie gazu wyniesie 414 mld metrów sześciennych - pisze dziennik "Wiedomosti", powołując się na prognozę Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji. Gazeta zaznacza, że byłby to najgorszy wynik w historii tego koncernu.

"Wiedomosti" przypominają, że jeszcze w czerwcu Gazprom zapowiadał wydobycie w bieżącym roku 450 mld metrów sześciennych surowca.

Moskiewski dziennik podkreśla, że moce wydobywcze rosyjskiego monopolisty wynoszą 617 mld metrów sześciennych gazu rocznie, co oznacza, że ich trzecia część - ponad 200 mld metrów sześciennych - w 2015 roku pozostanie niewykorzystana.

"Wiedomosti" zauważają, że niewykorzystana pozostaje też część infrastruktury przesyłowej, w której rozwój Gazprom zainwestował 2,4 bln rubli (40 mld dolarów).

Gazeta przypomina, że rosyjski koncern zaczął zwiększać wydobycie w 2002 roku, gdy na jego czele stanął Aleksiej Miller. W 2008 roku Gazprom prognozował, że w 2015 roku wydobycie błękitnego paliwa z jego złóż wyniesie 610-615 mld metrów sześciennych, a w 2020 roku - 670-680 mld metrów sześciennych.

Zobacz także, którzy Rosjanie nie tracą na embargu:

PAP
Czytaj także
Polecane galerie