Rosyjskie banki upadają na potęgę. W dwa lata ponad 140 straciło licencję

Rosyjskie banki upadają na potęgę. W dwa lata ponad 140 straciło licencję

Fot. Pavel Kazachkov / Flickr (CC BY 2.0)

Prywatny bank Admiraltejski stracił licencję po tym, jak w jednym z jego moskiewskich oddziałów doszło do dantejskich scen: wściekli klienci próbowali wyłamać drzwi, musiały interweniować siły porządkowe - donosi "The Moscow Times". Jak informuje gazeta na swoim portalu, już ponad 140 banków straciło licencję w ostatnich dwóch latach.

Admiraltejsky miał być zamknięty, bo nie miał wystarczających rezerw. Jak podała strona Banki.ru, powołując się na nieoficjalne źródła, urzędnicy rosyjskiego banku centralnego przeszukując skarbiec mieli znaleźć metalowe pręty pomalowane złotą farbą.

To już kolejna decyzja rosyjskiego nadzoru o odebraniu bankowi licencji. "The Moscow Times" zwraca uwagę, że od 2013 r. bank centralny pod władzą Elwiry Nabiulliany odebrał licencję już ponad 140 bankom. Władze chcą w ten sposób oczyścić sektor bankowy i uniknąć niekontrolowanego kryzysu, do którego mogłoby dojść, gdyby niektóre instytucje finansowe ogłosiły bankructwo.

Wśród najbardziej spektakularnych upadków banków w ostatnich latach opisywanych przez "The Moscow Times", wyróżnia się bankructwo Trust Bank, który znajdował się w czterdziestce największych tego typu instytucji w kraju. Doszło do niego na koniec grudnia 2014 r. na fali wywołanej przez gwałtowny spadek wartości rubla. Bank, który reklamował amerykański aktor Bruce Willis nie poradził sobie z załamaniem kursu rubla, wzrostem złych aktywów i odpływem depozytów. Bankructwo to kosztowało 127 miliardów rubli, czyli 1,86 mld dolarów.

Niewiele mniej podatnicy zapłacili za ratowanie Mosoblbanku w maju 2014 r. - 117 mld rubli, czyli 1,7 mld dolarów. Upadek Mosoblbanku oraz cofnięcie mu koncesji spowodowało trzecią największą akcję ratowania banku w historii Rosji. Sprawa stała się przedmiotem zainteresowania śledczych. Podejrzewali oni, że od 2013 roku, właściciele i zarządu Mosoblbanku wyprowadzili z niego 70 mld rubli. Były prezes został skazany na sześć lat więzienia na początku tego roku, natomiast wiceprezesi zostali aresztowani w czerwcu.

Czytaj także
Polecane galerie