Rosyjskim liniom lotniczym grożą wielomilionowe straty

Rosyjskim liniom lotniczym grożą wielomilionowe straty

Fot. Spaceaero2/wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Straty rosyjskich przewoźników mogą być liczone w dziesiątkach milionów dolarów. Wszystko przez zaostrzenie ukraińskich sankcji, które nastąpiło 16 września - wynika z informacji agencji TASS.

Sankcje wprowadzone przez Kijów, a wymierzone w Moskwę, dotyczą ponad 400 osób prywatnych i 90 podmiotów gospodarczych, w tym większości wiodących rosyjskich linii lotniczych. Tym ostatnim grozi, że dla ich samolotów zostanie całkowicie zamknięta ukraińska przestrzeń powietrzna, czego nie wyklucza rozporządzenie prezydenta Petra Poroszenki, opublikowane na jego oficjalnej stronie internetowej.

Gdyby tak się stało, straty przewoźników byłyby liczone w dziesiątkach milionów dolarów. Czas podróży do najpopularniejszych lokalizacji obsługiwanych przez objęte sankcjami linie wydłużyłby się nawet o 40 minut - jak w przypadku lotów do Turcji, dokąd wielu Rosjan chętnie udaje się na wakacje. Taką informacją podzielił się z mediami Władimir Tasun, prezes Stowarzyszenia Operatorów Transportu Lotniczego.

Wśród rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ukraińskiej "czarnej liście", są m.in. Aerofłot, S7 Airlines, Transaero, VIM Airlines, Rossija, Ural Airlines i Orenair.

Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia wobec Rosji w wyniku analogicznej decyzji Stanów Zjednoczonych z 11 sierpnia. Pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji Ukraina przyjęła we wrześniu 2014 roku.

Restrykcje sprzed roku przewidywały m.in. zakaz wjazdu na ukraińskie terytorium dla obywateli rosyjskich wspierających separatystów w Donbasie, zakaz uczestniczenia podejrzewanych o to osób prawnych i fizycznych w prywatyzacji na Ukrainie, a także dotyczyły eksportu do Rosji towarów o znaczeniu wojskowym.

rosja, linie lotnicze, sankcje
PAP
Czytaj także
Polecane galerie