Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rynek nowych aut w Rosji kurczy się w zastraszającym tempie

Rynek nowych aut w Rosji kurczy się w zastraszającym tempie

W okresie od 1 stycznia do 30 września tego roku sprzedaż nowych samochodów osobowych w Rosji spadła rok do roku o 43 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers.

W ujęciu kwotowym oznacza to, że wartość rynku nowych aut zmalała o 34 proc.

W rosyjski rynek motoryzacyjny uderzyła mocna przecena rubla i recesja tamtejszej gospodarki. Siła nabywcza konsumentów spadła, przez co większe wydatki - takie jak zakup auta - odkładają oni na później.

Z badania PricewaterhouseCoopers wynika, że niemal wszyscy czołowi producenci samochodów boleśnie odczuwają fakt, iż Rosjanie kupują coraz mniej nowych aut. W analizowanym okresie udział w rynku udało się zwiększyć tylko wybranym rosyjskim i koreańskim markom, a także kilku niemieckim i japońskim markom z segmentu premium.

Analitycy PricewaterhouseCoopers prognozują, że na koniec 2015 r. sprzedaż fabrycznie nowych samochodów w Rosji spadnie o 45 proc., do 1,3 mln sztuk (wobec 2,34 mln sztuk sprzedanych w roku ubiegłym). Zdaniem ekspertów, oznak poprawy na znajdującym się na równi pochyłej rynku można spodziewać się dopiero za 6-7 lat.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie