Samochody elektryczne we Wrocławiu. Miasto szuka partnera

Samochody elektryczne we Wrocławiu. Miasto szuka partnera

Wrocławski samorząd rozpoczyna poszukiwania partnera, który uruchomi w tym mieście wypożyczalnię samochodów elektrycznych, informuje "Puls Biznesu".

Miasto chciałoby mieć ok. 200 elektrycznych aut, poruszających się w granicach administracyjnych Wrocławia i co najwyżej do 10 km za rogatkami. Stacji wypożyczeń miałoby być od 60 do 100.

Wabikiem dla wypożyczających ma być m.in. bezpłatne parkowanie w płatnej strefie, możliwość korzystania z bus-pasów, a także wjazdu w strefy zakazane.

Wrocław poczynił już pierwsze kroki w kierunku ekologicznego transportu. W mieście działa system ładowania pojazdów elektrycznych. Jest już 10 takich punktów, a w planach ma powstać kolejne 10. Władze miasta podpisały również list intencyjny z firmą Tauron, który jest początkiem współpracy w stworzeniu bardziej ekologicznego transportu miejskiego. Po Wrocławiu jeździ też już pierwszy ekologiczny autobus hybrydowy - napędzany prądem i ropą. Dzięki podwójnemu napędowi produkuje dużo mniej szkodliwych substancji - miasto chwali się na swoim portalu internetowym wroclaw.pl.

Urzędnicy przytaczają również przykłady zastosowań takich wypożyczalni na świecie. "W Londynie, Wiedniu, Berlinie, czy Amsterdamie mieszkańcy do swojej dyspozycji mają po kilkaset ekologicznych aut. Mogą je pożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, rezerwować przez internet i obsługiwać przez telefon. Systemy często zintegrowane są z wypożyczalniami rowerów miejskich. W stolicy Niemiec taką sieć prowadzi DB Bahn" - czytamy na oficjalnym miejskim portalu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie