Spożycie alkoholu w Rosji spadło o jedną czwartą

Spożycie alkoholu w Rosji spadło o jedną czwartą

Fot. kot2626/iStockphoto

Rosjanie piją około 25 proc. mniej alkoholu niż w 2008 r., podał rosyjski resort zdrowia, cytowany przez portal themoscowtimes.com.

Według oficjalnego raportu Rosjanie spożywali 16,2 litra czystego alkoholu w 2008 r., ale ilość ta stopniowo spadła do 11,78 litra w 2014 r. Nie wiadomo jednak na ile rządowe liczby uwzględniają drastycznie rosnące znaczenie czarnego rynku w Rosji.

Według wypowiedzi analityczki Nielsena Mariny Lapenkowej dla agencji Associated Press, obecnie udział nielegalnej wódki stanowi nawet połowę całego rosyjskiego rynku.

Rozwój czarnego rynku alkoholu w Rosji to w znacznej mierze efekt antyalkoholowej polityki rządu Putina. W 2009 r. wprowadzono w Rosji minimalną cenę na butelkę wódki, która początkowo wynosiła 89 rubli, ale po serii podwyżek doszła w 2014 r. do poziomu 220 rubli.

Konsumenci zaczęli zwracać się ku tańszym, nielegalnym trunkom. Sytuację znacznie pogorszyły jednak zeszłoroczne sankcje wobec Rosji. Z powodu osłabienia rubla i wywołanej tym inflacji pod koniec ubiegłego roku, w 2014 r. produkcja wódki w Rosji zmniejszyła się o 22 proc. Z tego powodu na przełomie stycznia i lutego zdecydowano się na obniżenie ceny minimalnej wódki o 16 proc. do 185 rubli (po obecnym kursie ok. 14 zł).

Zdaniem analityków nie odwróci to trendu ucieczki rosyjskich konsumentów alkoholu z legalnego rynku. Według prognoz w 2015 r. konsumpcja nielegalnego alkoholu w Rosji ma wzrosnąć o 9 proc.

Aleksander Polikarpow, szefa sieci antyalkoholowych klinik Alkospas, przyznał też w rozmowie z AP, że obecnie obserwuje falę poważnych komplikacji u swoich pacjentów, związaną z konsumpcją tańszego alkoholu o gorszej jakości.

Zobacz także: Rosji grozi bunt ludności:


Czytaj także
Polecane galerie