Stolica Apostolska ma długi, a Państwo Watykańskie na małym plusie

Stolica Apostolska ma długi, a Państwo Watykańskie na małym plusie

Ponad 25 milionów euro deficytu stwierdzono w budżecie Stolicy Apostolskiej za ubiegły rok - głosi opublikowany w czwartek komunikat. Osobny budżet Państwa Watykańskiego zamknął się niewielką nadwyżką w wysokości ponad 63 tysięcy euro.

Raporty budżetowe Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego przygotowała Prefektura ds. Ekonomicznych, przeanalizował je następnie nowy Sekretariat ds. Ekonomii i zaaprobowała również nowa instytucja za Spiżową Bramą, czyli Rada ds. Ekonomii i Budżetów.

Cała ta procedura zatwierdzania obrazuje reformy przeprowadzone w finansach Watykanu z inicjatywy papieża Franciszka w ramach dążenia do pełnej przejrzystości transakcji i koordynacji zarządzania. W watykańskim komunikacie położono nacisk na trwający obecnie proces zmiany polityki finansowej.

Deficyt Stolicy Apostolskiej, czyli centralnych urzędów Kościoła, wynoszący za ubiegły rok 25,5 mln euro jest zbliżony do tego za 2013 rok. Największą część budżetu stanowią wynoszące 126 mln euro rocznie wydatki na pensje dla 2880 pracowników zatrudnionych w 64 urzędach.

Watykaniści przypominają, że watykański minister finansów kardynał George Pell informował przed kilkoma miesiącami o odnalezieniu w instytucjach Stolicy Apostolskiej nierejestrowanych w poprzednich zbiorczych budżetach aktywów w wysokości ponad 930 mln euro, które znacznie poprawiły jej sytuację finansową. Do tej pory kwoty te odnotowywano wyłącznie w budżetach poszczególnych instytucji Kurii Rzymskiej.

W osobnym budżecie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, do którego włączane są obroty Muzeów Watykańskich, poczty i mediów, zanotowano 63,5 tys. euro nadwyżki. To dalsza poprawa w porównaniu z 2013 roku, gdy nadwyżka wyniosła 33 tys. euro. Wzrost ten tłumaczy się między innymi przychodami z kolejnych inicjatyw Muzeów Watykańskich, odwiedzanych przez 5 milionów osób rocznie, i z korzystnych inwestycji.

Zobacz także:

 

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie