Strajk trzech kolejarzy w Londynie

Strajk trzech kolejarzy w Londynie

W najbliższy poniedziałek w londyńskiej kolei podziemnej dojdzie do strajku zwołanego głosami... trzech pracowników. Strajk obejmie rozdzielnię na najkrótszej linii metra, liczącej niewiele ponad 2 kilometry. Łączy ona dworzec Waterloo z dzielnicą finansową City, a korzysta z niej codziennie 35 tysięcy podróżnych.

W rozdzielni pracuje osiem osób, z czego sześć należy do związku transportowców. Nie wszyscy wzięli udział w głosowaniu, w którym trzech, czyli większość, opowiedziało się za strajkiem na tle sporu o pracę na zmiany. Wszystko odbyło się więc najzupełniej zgodnie z przepisami obowiązującego prawa o związkach zawodowych i sporach pracowniczych.

Brytyjski rząd wprowadził właśnie do parlamentu projekt zaostrzonej ustawy, ale nawet zapowiedziany na poniedziałek strajk w rozdzielni na linii Waterloo and City spełniłby wymogi prawa. Nowa ustawa ma jednak ograniczyć strajki w newralgicznych dziedzinach usług publicznych, takich jak służba zdrowia, edukacja, czy właśnie transport.

Premier David Cameron od dawna nosił się z zamiarem wprowadzenia takich obostrzeń, a dwa strajki londyńskiego metra i jeden na kolei minionego lata wzmocniły jedynie jego determinację.

londyn, metro, strajki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie