Superszybki internet w każdym polskim domu. Przełom w budowie sieci LTE

Superszybki internet w każdym polskim domu. Przełom w budowie sieci LTE

Fot. K?rlis Dambr?ns/Flickr, lic. CC BY 2.0

Budowa jednej sieci LTE przez wszystkich operatorów i rozdzielenie w przetargu pasma 800 MHz - zdaniem resortu cyfryzacji ma to zapewnić dostęp do superszybkiego internetu niemal w każdym domu. Nie wszyscy tym rozwiązaniem są zachwyceni.

Jak pisze "Puls Biznesu", opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC), analiza dotycząca budowy wspólnej sieci LTE przez wszystkich operatorów to spełnienie postulatów kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka Polkomtela, operatora sieci Plus.

Zdecydowanie przeciwni są jednak operatorzy Orange i T-Mobile, którzy już zaczęli wspólnie budować sieć LTE, licząc na zostawienie w tyle pozostałej dwójki – Polkomtela i P4 (Play).

Solorz oskarża rząd o faworyzowanie Orange i T-Mobile. I zgłasza rewolucyjny pomysł

Pomysł MAiC, który prawdopodobnie stanie się podstawą strategii rządu Ewy Kopacz w sferze budowy dostępu do szerokopasmowego internetu, stanowi dużą zmianę w stosunku do tego, co planował Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE przygotował już dokumentację pod przeprowadzenie aukcji na dostęp do pasma 800 MHz. Docelowo miałoby ją otrzymać dwóch operatorów.

Przedstawiona przez MAiC koncepcja jest jedyną możliwością zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce – zachwala pomysł resortu Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.

Przedstawiciel operatora sieci Play zapewnia, że jest to zarówno technicznie, jak i ekonomicznie wykonalne, a dla rynku neutralne, ponieważ pomysł MAiC zakłada, że operatorzy otrzymaliby równy dostęp do pasma 800 MHz.

Członek rady nadzorczej Polkomtela Wojciech Pytel przekonuje, że nakłady zwrócą się operatorom tylko wtedy, jeśli powstanie jedna sieć, która powinna zostać częściowo sfinansowana ze środków unijnych.

Próby obejścia prawa przez operatorów sieci Orange i T-Mobile

Zupełnie inaczej do pomysłu podchodzą operatorzy Orange i T-Mobile, którzy optują za planowaną przez UKE aukcją, a przedłużający się proces wyboru sposobu rozdzielenia sieci 800 MHz oceniają negatywnie. Są przy tym krytyczni w stosunku do pomysłu wspólnej sieci dla wszystkich.

- Coraz mniej wytłumaczalnym jest, dlaczego tak dużo czasu i wysiłku marnuje się na szukanie zalet modelu budowy jednej sieci, podczas gdy ich brak był od samego początku ewidentny - mówi cytowany przez "Puls Biznesu" rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Francuski Orange i niemiecki T-Mobile są zdecydowanymi zwolennikami aukcji, ponieważ obaj giganci przygotowali już pokaźne środki na licytację, podczas gdy operatorzy Polkomtel i P4 są mocno zadłużeni i wyniszczającej finansowo licytacji woleliby uniknąć.

Czytaj także
Polecane galerie