Świat AD 2028: Polska dwudziestą gospodarką świata, Niemcy tracą tytuł lidera

Świat AD 2028: Polska dwudziestą gospodarką świata, Niemcy tracą tytuł lidera

Mapa gospodarcza świata zmienia się nieustannie, niegdysiejsze potęgi bledną, a na globalnych liderów wyrastają nowe kraje. Analitycy z brytyjskiego ośrodka badawczego CEBR (Economic and Business Research) przygotowali opracowanie, w którym prognozują, jak będzie wyglądał świat w 2028 r. Wiele ma się zmienić…

Po pierwsze chińska gospodarka wyprzedzi pod względem PKB amerykańską dopiero w 2028 r., to o wiele później niż dotychczas prognozowano. Wśród przyczyn zwolnienia marszu Chin do gospodarczej hegemonii analitycy wskazują ożywienie w amerykańskiej gospodarce oraz planowane przez Pekin reformy, które mogą negatywnie odbić się na dynamice PKB.

Ciekawe zmiany będziemy obserwować również w Europie, gdzie Niemcy stracą status lidera. Kto zdeklasuje naszych zachodnich sąsiadów? Wielka Brytania, której rosnąca populacja, niskie podatki oraz izolacja od ewentualnych problemów strefy euro pozwolą stać się ok. 2030 r. największą gospodarką Starego Kontynentu.

Tymczasem inne europejskie kraje będą się zmagać z problemami wspólnej waluty, wolnym wzrostem i niekorzystną sytuacją demograficzną, co odbije się na wielkości ich gospodarek, mierzonej PKB. I tak, Niemcy nie tylko utracą tytuł czwartej największej gospodarki, który dzierżą w 2013 r., ale spadną na szóstą pozycję w rankingu największych gospodarek świata. Francja wyląduje w 2028 r. na 13. miejscu z zajmowanego obecnie 5. Podobnie Włochy z 8. miejsca spadną w ciągu najbliższych 15 lat na 18.

A co z Polską? Dla naszego kraju analitycy CEBR mają pozytywne prognozy i wróżą nam awans w rankingu największych gospodarek świata na 20. miejsce w 2023 r. z 24. pozycji w 2012 r. Stały rozwój gospodarczy i poprawiające się warunki życia mają podnieść poziom PKB na osobę do poziomów odnotowywanych w Europie Zachodniej. Dzięki temu przegonimy pod względem PKB takie europejskie kraje, jak Szwajcaria, Holandia czy Włochy.

Oto 20 najszybciej rozwijających się państw świata
Czytaj także
Polecane galerie