Te miasta inwestują najwięcej w Polsce

Te miasta inwestują najwięcej w Polsce

Fot. Aktron, Wikimedia Commons (CC BY_SA 3.0)

Rzeszów, Łódź i Szczecin - to miasta w krajowej czołówce pod względem inwestycji w przeliczeniu na głowę mieszkańca w tym roku. Jak donosi "Puls Biznesu", choć pod względem łącznej kwoty wydatków majątkowych przoduje Warszawa, to per capita zdecydowanie wygrywa Rzeszów.

Stolica Podkarpacia przeznaczy na inwestycje 2898 złotych w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Nieznacznie poniżej 2 tysięcy (po 1911 zł) wyłożą Łódź i Szczecin. Poprzedni lider - Lublin - zwalnia tempo. W tym roku nakłady majątkowe mają wynieść łącznie 367 milionów złotych, co oznacza kwotę dwa razy mniejszą niż w 2014 roku. Per capita to tylko 1120 złotych. Jednak władze stolicy Lubelszczyzny zastrzegają, że ta kwota może ulec zwiększeniu w przypadku inwestycji czekających na unijne dotacje.

Lider zestawienia - Rzeszów zamierza wydać 539 milionów złotych. W sumie inwestycje to aż 41 procent wydatków miasta. W planie są między innymi budowa drogi i mostu nad Wisłokiem, infrastruktury drogowej w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko oraz kompleksu oświatowego z zapleczem sportowym. Te trzy inwestycje pochłoną 260 milionów złotych.

Zestawienie 12 największych miast tworzących Unię Metropolii Polskich wskazuje na małą stabilizację - komentuje gazeta. Nakłady majątkowe wszystkich ośrodków mieszczą się w przedziale 9-10 miliardów złotych i ani gwałtownie nie spadają, ani nie rosną.

Czytaj także
Polecane galerie