Unijne sankcje. Rosjanie nie chcą unijnej żywności

Unijne sankcje. Rosjanie nie chcą unijnej żywności

Rosja przedłuży sankcje odwetowe wobec Unii Europejskiej. Decyzje zapadły na najwyższych szczeblach władzy. Obecnie gabinet Dmitrija Miedwiediewa przygotowuje listę unijnych towarów, które nadal będą objęte rosyjskim embargiem.

Rząd Federacji Rosyjskiej złożył do administracji prezydenta propozycję przedłużenia embargo na żywność z Unii Europejskiej, poinformowała rzecznik premiera Natalya Timakova.

- Dokument został przygotowany i złożony do prezydenckiej administracji - powiedziała Timakova, cytowana przez Sputniknews.

Według niej, lista produktów obłożonych embargo pozostanie w większości taka sama, poza produktami potrzebnymi do substytucji importu.

Wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej przedłużyli sankcje gospodarcze wobec Rosji o sześć miesięcy do 31 stycznia 2016 r. Moskwa twierdzi, że zachodnie sankcje są nieuzasadnione i bezprawne.

Co więcej, jak przewidują analizy rosyjskiego rządu zostaną one utrzymane do końca 2018 r. Oznacza to, że zagraniczne inwestycje w Rosji będą bardzo ograniczone, a silny odpływ kapitału będzie trwać, choć na coraz mniejszą skalę. Odporne na sankcje są już płatności elektroniczne w Rosji, ponieważ Visa i MasterCard lokalne transakcje realizują wyłącznie poprzez rosyjski system płatniczy.

Zgodnie z przewidywaniami rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego tegoroczny odpływ kapitału z Rosji wyniesie 110 mld dol. To wciąż bardzo dużo, ale znacznie mniej niż w 2014 r., gdy ucieczka kapitału osiągnęła rekordowy poziom 151,5 mld dol.

Gwałtowny wzrost tego zjawiska nastąpił w ostatnim kwartale ubiegłego roku, gdy w wyniku zachodnich sankcji, gwałtownej przeceny ropy naftowej i upadku rubla odpływ kapitału osiągnął poziom aż 72,9 mld dol.

Uspokojenie sytuacji w pierwszych miesiącach bieżącego roku przyniosło ograniczenie tempa odpływu kapitału do 32,6 mld dol. w pierwszym kwartale, ale z uwagi na perspektywę długotrwałego utrzymania zachodnich sankcji podobny poziom powinien utrzymać się do końca roku.

Zobacz także:

 

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie