Ważny dzień dla Grecji. Ujawnią plan reformy gospodarki

Ważny dzień dla Grecji. Ujawnią plan reformy gospodarki

Fot. Day Donaldson/flickr (CC BY 2.0)

Grecja ma dziś przysłać do Brukseli plan najpilniejszych reform. Od nich uzależnione jest dalsze, międzynarodowe wsparcie finansowe.

W piątek eurogrupa ustaliła, że pakiet pomocowy zostanie przedłużony o kolejne 4 miesiące, oddalając widmo bankructwa Grecji.

Propozycje reform zostaną ocenione przez ekspertów z Unii i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli ta lista okaże się niewystarczająca, to ministrowie finansów strefy euro spotkają się ponownie jutro.

Piątkowe porozumienie jest po myśli Niemiec i zgodne z wytycznymi rządu w Berlinie, które Ateny wcześniej odrzucały. Grecki minister finansów Yanis Varoufakis zgodził się jednak na nie. Później, na konferencji, starał się robić dobrą minę i łagodził ton.

- Od początku negocjowaliśmy twardo. Byliśmy pod dużą presją, ale uzgodnione porozumienie jest z korzyścią zarówno dla nas, jak i naszych europejskich partnerów - mówił.

Piątkowe porozumienie przewiduje, że Grecja musi wypełnić wcześniejsze zobowiązania, choć eurogrupa dopuściła pewną elastyczność. Na przykład zamiast podwyżki VAT-u czy cięć rent i emerytur, Grecja będzie mogła wprowadzić inne oszczędności.Pomnażaj swoje oszczędności - sprawdź najlepsze lokaty na rynku! >>
Czytaj także
Polecane galerie