Whirlpool kupuje Indesit. Komisja Europejska wydała zgodę

Whirlpool kupuje Indesit. Komisja Europejska wydała zgodę

Fot. HuBar / Wikipedia (CC BY-SA 2.5)

Whirlpool przejmuje swojego konkurenta, firmę Indesit. Komisja Europejska wydała w tej sprawie zgodę. Cała transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku.

10 lipca Whirlpool Corporation oraz holding Fineldo S.p.A zawarły wiążącą umowę w sprawie sprzedaży. Cena, jaką Whirlpool Corp zapłaci za  60,4 proc. udziałów we włoskim Indesicie, wynosi 758 mln euro. Większościowy pakiet akcji przełoży się na 66,8 głosów na walnym zgromadzeniu.  Dzięki fuzji powstanie największa firma produkująca duże AGD w Europie.

- To szansa na wzrost i podnoszenie wartości naszego europejskiego biznesu - stwierdził w komunikacie Jeff M. Fettig, prezes Whirlpool Corporation.

KE uznała, że transakcja nie budzi obaw dotyczących zachowania odpowiedniego poziomu konkurencji w UE. Nowy podmiot nadal będzie miał wielu znaczących rywali, takich jak np. Electrolux, Samsung, LG, BSH czy Candy.

Whirlpool to marka numer 1 na świecie wśród producentów urządzeń AGD. W Polsce uhonorowana prestiżowym tytułem Superbrand. W Europie zatrudnia blisko 70 tys. osób, z czego w Polsce daje 4 tys. miejsc pracy w sześciu fabrykach.

Z kolei Indesit posiada w naszym kraju zakłady produkcji kuchenek w Łodzi, a także pralek i zmywarek w Radomsku. Oprócz tego ma też zakłady produkcyjne we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji i Turcji. W sumie zatrudnia około 16 tys. pracowników.

Czytaj także
Polecane galerie