Wielka Brytania staje się piwowarską potęgą, mimo że spada liczba pubów

Wielka Brytania staje się piwowarską potęgą, mimo że spada liczba pubów

W ciągu ostatnich 24 miesięcy w Zjednoczonym Królestwie co drugi dzień rozpoczynał swoją działalność jeden nowy browar - wynika z oficjalnych rządowych danych.

Według brytyjskiego rządu, Zjednoczone Królestwo staje się piwowarską potęgą. W sektorze związanym z produkcją i sprzedażą piwa - a więc w browarach i pubach - zatrudnionych jest obecnie 869 tys. osób.

Browarniczy renesans dotyczy wszystkich regionów Wielkiej Brytanii. W całym kraju powstają niezależne browary, produkujące tzw. piwo rzemieślnicze (craftowe). Browary rzemieślnicze, zwane też mikrobrowarami, definiowane są najczęściej jako niezależne podmioty, które charakteryzuje mała skala produkcji i kreatywność w tworzeniu receptur, opartych na tradycyjnych i domowych metodach produkcji.

Przedsiębiorstwa te z roku na rok odnotowują wzrost zysków - tak jak mieszczący się w szkockim Aberdeen browar BrewDog, którego zysk operacyjny w 2014 r. wyniósł 3,7 mln funtów.

Jak wynika z oficjalnych rządowych danych, w ciągu ostatnich 24 miesięcy w Zjednoczonym Królestwie co drugi dzień rozpoczynał swoją działalność jeden nowy browar. W samym tylko 2014 r. liczba browarów rzemieślniczych na Wyspach Brytyjskich zwiększyła się o 170.

Co jednak ciekawe, na Wyspach Brytyjskich spada liczba pubów. O ile w 1982 r. w całym kraju funkcjonowało ich 67,8 tys., to w 2013 r. ich liczba wynosiła 48 tys. - informuje British Beer and Pub Association, czyli Brytyjskie Stowarzyszenie Piwa i Pubów.

piwo, alkohol, wielka brytania
PAP
Czytaj także
Polecane galerie