Władze chciały przejąć kontrolę nad kontami Greków? Warufakis szykował spisek

Władze chciały przejąć kontrolę nad kontami Greków? Warufakis szykował spisek

Jest kolejna afera w Grecji. Tym razem dotyczy planu byłego ministra finansów Janisa Warufakisa. Prokuratura ma sprawdzić czy doszło do potajemnego skopiowania kodów dostępowych obywateli do ich kont podatkowych, by wprowadzić równoległy system płatności skarbowych.

Postępowanie nie będzie skoncentrowane na samym Warufakisie, którego jako parlamentarzystę chroni immunitet; ma jednak ustalić, czy złamane zostało prawo np. poprzez naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych lub przekroczenie uprawnień służbowych.

Warufakis potwierdził w tym tygodniu, że sformował mały zespół, który miał przygotować tzw. plan B na wypadek zmuszenia Grecji do wyjścia ze strefy euro. Powiedział jednak, że był to jedynie plan awaryjny, który nigdy nie został wprowadzony w życie.

Były minister uważa, że wysuwane pod jego adresem przez innych deputowanych zarzuty w tej sprawie są próbą zdezawuowania działań rządu premiera Aleksisa Ciprasa od chwili jego powołania na początku roku.

- Ich celem jest przedstawienie okresu od stycznia do lipca jako "wielkiej pomyłki" lub wręcz uznanie pięciu miesięcy trudnych negocjacji lewicowego rządu za "działalność przestępczą" - głosi oświadczenie wydane przez biuro poselskie Warufakisa.

Grecki dziennik "Kathimerini" podał w niedzielę, iż były minister finansów, który opuścił rząd na początku lipca, poinformował w czerwcu na konferencji inwestorów, że Syriza przygotowuje plan potajemnego skopiowania kodów dostępowych obywateli do ich kont podatkowych. Pozwoliłoby to rządowi wprowadzić równoległy system płatności skarbowych w razie zamknięcia banków w rezultacie "agresywnej polityki Europejskiego Banku Centralnego".

Według Warufakisa nominalną walutą transakcji w systemie równoległym byłoby euro, ale natychmiastowa jego konwersja na drachmy nie nastręczyłaby większych problemów.

Jak napisał "Kathimerini", pomysł takiego systemu pojawił się w Syrizie jeszcze przed objęciem przez jej przewodniczącego - Aleksisa Ciprasa - stanowiska premiera w styczniu bieżącego roku.

Ujawnione informacje wywołały ogólne oburzenie. Premier Aleksis Tsipras oświadczył, że nic nie wiedział o takich planach. Eksperci nazwali plan fantazją Warufakisa i porównali go do scenariusza science fiction. Niepokój i sprzeciw polityków wywołała rzekoma próba nielegalnego skopiowania danych personalnych. Do sądu wpłynęły pierwsze pozwy przeciwko byłemu ministrowi.

Janis Warufakis był jednym z najbliższych współpracowników premiera Aleksisa Tsiprasa. Został odsunięty od negocjacji z Brukselą ze względu na kontrowersyjne zachowanie. Zdaniem wielu polityków niemożliwe jest, aby premier nie wiedział o tym, co działo się w ministerstwie.

kryzys, grecja, konto bankowe, warufakis, przejęcie kont
PAP
Czytaj także
Polecane galerie