Z OFE do ZUS. Gdzie się podziało 19 mld zł? Otóż tutaj

Z OFE do ZUS. Gdzie się podziało 19 mld zł? Otóż tutaj

Fot. Rafał Guz, PAP

Zawrotną karierę zrobił wtorkowy wywiad RMF z Małgorzatą Kidawą-Błońską, rzecznikiem rządu. Rozmowa kluczyła po różnych tematach, aż doszło do przelewania środków z OFE do ZUS. 

- Porównując liczby: 153 miliardy przelane, dług publiczny spada o 134 miliardy, to gdzie jest te 19 miliardów? (...) Słuchacze się niepokoją: 19 miliardów zniknęło.

Kidawa-Błońska: Na pewno żadne pieniądze nie zniknęły i te pieniądze są bezpieczne. To są na pewno jakieś kwoty, które wynikają z różnych takich działań i nie chciałabym tutaj nikogo wprowadzać w błąd.

Komentarze można było łatwo przewidzieć: "rząd = złodzieje" itp. A jak naprawdę "zniknęło" te 19 mld zł? Sensacji tu nie ma, wszystko było zapisane w ustawie.

1. Z OFE zabrano do ZUS 153,15 mld zł

2. Z tego 151,2 mld zł to były papiery wartościowe, a 1,86 mld zł to gotówka

3. To, co obniżyło dług publiczny, to umorzone przez ministerstwo finansów obligacje skarbowe: one były warte ok. 130 mld zł.

4. Reszta, czyli gotówka i inne papiery wartościowe (m.in. obligacje autostradowe), wyceniane na 17,2 mld zł, trafiły do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Za jakiś zostaną przelane do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (gotówka za 30 dni, obligacje 30 dni od daty wykupu). 

Co ciekawe, media rzuciły się pytać, gdzie rząd zgubił 19 mld zł. Ale nie tylko media, nawet posłowie nie wiedzieli, co się stało.

A resort pracy jako mantrę mógł tylko przeklejać odpowiedź.

mpips.jpg

 

Czytaj także
Polecane galerie