Zaskakujący pomysł na walkę z przestępczością. Seattle opodatkuje pistolety i naboje

Zaskakujący pomysł na walkę z przestępczością. Seattle opodatkuje pistolety i naboje

Fot. pixabay/ CC0 Public Domain

Rada miejska w Seattle jednogłośnie podjęła uchwałę o nałożeniu specjalnego podatku na pistolety i amunicję do nich sprzedawaną na terytorium miasta.

Podatek od sprzedaży pistoletu wyniesie 25 dolarów, a od naboju - 5 centów. Władze miasta zapowiedziały, że wpływy z nowego podatku zostaną przeznaczone na działania badawczo-prewencyjne mające na celu zmniejszenie liczby aktów przemocy dokonywanych z bronią w ręku.

Według wstępnych szacunków, budżet Seattle ma zyskać dzięki podatkowi od 300 tys. dol. do 500 tys. dol. w skali roku. Rada miejska ocenia, że w 2014 r. całkowity koszt leczenia osób z ranami postrzałowymi wyniósł 17 mln dol., z czego 12 mln dol. pokryli z własnych kieszeni podatnicy.

W 2013 r. podobny, 25-dolarowy podatek od zakupu pistoletu wprowadziło hrabstwo Cook w stanie Illinois.

Pomysł rady miejskiej Seattle skrytykowało Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (National Rifle Association). Zdaniem jego przedstawicieli, podatek uderzy w ubogich mieszkańców obszarów podwyższonej przestępczości w Seattle, którzy potrzebują broni palnej do samoobrony.

Mimo dużej sprzedaży broni osobistej w USA nie wszyscy producenci są w stanie na bardzo konkurencyjnym rynku. Za sprawą utraty kluczowego kontraktu z US Army na sprzedaż karabinu M4, spadające zamówienia na inne rodzaje broni oraz słaby popyt ze strony klientów indywidualnych znana na całym świecie marka Colt musiała ogłosić swoje bankructwo.

Amerykański producent broni, który kojarzony jest głównie z legendarnym rewolwerem kaliber 0.45 "Peacemaker" z XIX w. napisał we wniosku upadłościowym, że jego długi osiągnęły poziom 0,5 mld dol. przy identycznej wartości aktywów.

Colt Defence już od dwóch walczył z rosnącym długiem, a w maju firma przestała regulować swoje zobowiązania wobec wierzycieli. Na ich konta nie wpłynęły odsetki o łącznej wartości 10,9 mln dol.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie