Google odpowie za opieszałość. Mogą zapłacić nawet 100 mln dolarów

Google odpowie za opieszałość. Mogą zapłacić nawet 100 mln dolarów

Fot. Robert Scoble/ Flickr.com lic.CC BY 2.0

Amerykańskie gwiazdy pozywają Google za brak szybkiej reakcji na wyciek zdjęć, które w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniły się w internecie. Firma może za to słono zapłacić, nawet 100 mln dolarów.

Prywatne zdjęcia, w wielu przypadkach bardzo intymne, rozprzestrzeniły się w sieci za pomocą serwisu 4chan. Wówczas wielu użytkowników forum sugerowało, że zdjęcia zostały skradzione z wykorzystaniem luki w usłudze iCloud. To z całą pewnością jeden z największych skandali tego typu. Dlatego prawnicy reprezentujący gwiazdy oskarżają Google o opieszałość w działaniach, ponieważ zbyt długo trwało usuwanie linków prowadzących do nagich zdjęć. Podobne oskarżenia wpłynęły także do internetowego forum Reddit.

Prawnicy twierdzą, że wiele zdjęć wciąż krąży na takich serwisach jak YouTube czy BlogSpot. Twitter natomiast miał reagować natychmiastowo na prośbę usunięcia linków.

W sprawę zaangażował się prawnik Justina Verlandera, miotacza baseballowej drużyny Detroit Tigers, prywatnie chłopaka modelki Kate Upton, która była jedną z wielu ofiar hakera. Z informacji wynika, że w tydzień po zgłoszeniu prośby o usunięcie 461 linków prowadzących do nagich zdjęć, zablokowano zaledwie 49 proc. Przedstawiciele Google zaprzeczają tym doniesieniom i twierdzą, że usunięto aż 444 adresy.

- W ciągu kilku godzin od otrzymania żądań, usunęliśmy dziesiątki tysięcy zdjęć i zamknęliśmy setki kont. Internet jest używany do wielu dobrych rzeczy, a kradzież prywatnych zdjęć nie jest jedną z nich -  czytamy w oświadczeniu opublikowanym w serwisie ZDNet.   

Po aferze Apple zapewnił, że wzmocni zabezpieczenia systemu do przechowywania danych klientów. Szef firmy, Tim Cook, zaznaczył w rozmowie z "Wall Street Journal", że hakerzy być może dostali się do kont gwiazd, bo odgadli lub wyłudzili hasła, a same zabezpieczenia iCloud nie zostały złamane.

Gwiazdy, które zostały obdarte z prywatności to między innymi Jennifer Lawrence, Kate Upton, Mary Elizabeth Winstead, Mary Kate Olsen, Hillary Duff, Kirsten Dunst, Avril Lavigne, Amber Heard, Victoria Justic, Cara Delevingne, Carly Foulkes, Mena Suvari, Briana Evigan czy Misty May Treanor.
 

Czytaj także
Polecane galerie