Hit eksportowy Włoch. To jest rekordowy rok

Hit eksportowy Włoch. To jest rekordowy rok

26 kilogramów makaronu rocznie zjada średnio każdy mieszkaniec Włoch, co jest rekordem świata. Włoski makaron cieszy się też ogromną popularnością poza granicami kraju. W 2015 roku jego eksport również bił rekordy. Warto o tym pamiętać dziś, bowiem w niedzielę przypada Światowy Dzień Makaronu.

World Pasta Day w tym roku obchodzony jest wyjątkowo radośnie w ojczyźnie tego przysmaku, a to za sprawą - jak zauważył związek rolników i producentów żywności - historycznego rekordu ilości sprzedaży włoskiego makaronu za granicą. Jak ogłoszono, wartość jego eksportu osiągnie do końca grudnia sumę 2,4 mld euro.

Eksport do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 6 proc., ale prawdziwy boom notuje się w handlu z Chinami (wzrost o ponad jedną trzecią) i z USA (wzrost o 19 proc.).

Mimo, że w wielu krajach powszechna jest produkcja lokalnych makaronów, Włochy w tej dziedzinie pozostają na pierwszym miejscu z 3,4 mln ton rocznie.

Obecną nadzwyczajną popularność oryginalnych spaghetti, rigatoni, fusilli, orecchiette, pici, penne, pipe, bucatini, tagliatelle i dziesiątków innych odmian i kształtów, przypisuje się też sukcesowi wystawy Expo w Mediolanie, dedykowanej żywności.

Włosi szczególnie wdzięczni są małżonce prezydenta USA, Michelle Obamie, która podczas wizyty na Expo powiedziała, że mając opakowanie makaronu, pomidory i bazylię można w pół godziny przygotować wyśmienite danie.

Obchody Dnia Makaronu zorganizowane zostaną w tysiącach włoskich restauracji w wielu krajach. We Włoszech odbędą się one na kończącej się za tydzień wystawie Expo. Tam również krajowi producenci ogłosili, że z okazji tego święta podarowali 28 ton makaronu stołówkom Caritas w 12 regionach. Ilość ta pozwoli przygotować 350 tysięcy posiłków.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie