Kolekcjonerzy mają nowe hobby. Twój stary telefon może być wart nawet 80 tysięcy złotych

Kolekcjonerzy mają nowe hobby. Twój stary telefon może być wart nawet 80 tysięcy złotych

Jak podaje amerykański magazyn "Time" lepiej nie wyrzucać swojego starego iPhone'a. Produkty technologiczne Apple'a stały się celem kolekcjonerów i niektóre stare modele osiągają zawrotne ceny.

Przestarzały sprzęt, który pokrywa się kurzem w twojej szafie czy piwnicy, może być wart duże pieniądze. Rzadkie modele kaset VHS albo stare markowe komputery lub iPody z określonego rocznika są obecnie traktowane na równi ze znaczkami i numizmatami... A właściwie chodzi o kolekcjonerów amerykańskich, czyli bardziej należałoby je porównywać z kartami z zawodnikami grającymi w baseball.

Zaskakujące jest, że stare modele odtwarzaczy mp3 wyprodukowane przez Apple, które wywołały przełom na światowym rynku muzycznym nie są... tak stare jak by się wydawało. Jak podaje magazyn "Time" pierwszy model, który pokazał się w sklepach w 2001 roku i był wtedy sprzedawany po 399 dolarów, czyli dwukrotność ceny obecnych najnowszych modeli, może być teraz wart majątek.

Sprzęt, który ma zaledwie 12-15 lat wywołuje obecnie uczucia nostalgii u wielu ludzi, którzy wciskając guziczki i patrząc w stary ekranik mp3 przypominają sobie czasy młodości. Dziennik "The Guardian" przejrzał zasoby serwisu aukcyjnego eBay pod kątem sprzętu Apple'a i znalazł tam niesamowite oferty.

Jest tam więc iPod Shuffle trzeciej generacji, który można kupić za tysiąc dolarów, srebrny iPod mini pierwszej generacji za 2,5 tysiąca dolarów, iPod pierwszej generacji za 10 tysięcy dolarów i prawdziwy hit - nigdy nie odpakowany z pudełka iPod drugiej generacji za 20 tysięcy dolarów.

Oczywiście to tylko ceny wywoławcze i sprzedający wcale nie muszą ich otrzymać, ale wszystko na to wskazuje, że to nie przechodząca moda, ale nowa gałąź przemysłu kolekcjonerskiego. Dowodem na taką teorię jest cena broszury, zawierającej zdjęcia modeli z roku 2011 - trzeba za nią wyłożyć... prawie 50 dolarów.

 

 

Jak podaje amerykański magazyn Time lepiej nie wyrzucać swojego starego iPhone'a. Produkty technologiczne Apple'a stały się celem kolekcjonerów i niektóre stare modele osiągają zawrotne ceny.

 

Przestarzały sprzęt, który pokrywa się kurzem w twojej szafie, czy piwnicy może byc wart duże pieniądze. Rzadkie modele kaset VHS, czy stare markowe komputery, lub iPody z określonego rocznika są obecnie traktowane na równi ze znaczkami, czy numizmatami... a właściwie chodzi o kolekcjonerów amerykańskich, czyli bardziej z kartami bejzbolowymi, czy starymi komiksami z Batmanem.

Zaskakujące jest, że stare modele odtwarzaczy mp3 wyprodukowane przez Apple, które wywołały przełom na światowym rynku muzycznym nie są... tak stare jak by się wydawało. Jak podaje magazyn Time pierwszy model, który pokazał się w sklepach w 2001 roku i był wtedy sprzedawany po 399 dolarów, czyli dwukrotność ceny najnowszych modeli, może być teraz wart majątek.

Sprzęt, który ma zaledwie dwanaście, czy piętnaście lat wywołuje obecnie uczucia nostalgii u wielu ludzi, którzy wciskając guziczki i patrząc w stary ekranik mp3 przypominają sobie czasy młodości.

Dziennik Guardian sprawdził zasoby serwisu aukcyjnego eBay pod kątem sprzętu Apple'a i znalazł tam niesamowite oferty. Jest tam więc iPod Shuffle trzeciej generacji, który można kupić za tysiąc dolarów, srebrny iPod mini pierwszej generacji za 2,5 tysiąca dolarów, iPod pierwszej generacji za 10 tysięcy dolarów i prawdziwy hit - nigdy nie odpakowany z pudełka iPod drugiej generacji za 20 tysięcy dolarów.

Oczywiście to tylko ceny wywoławcze i sprzedający wcale nie muszą ich otrzymać, ale wszystko na to wskazuje, że to nie przechodząca moda, ale nowa gałąź przemysłu kolekcjonerskiego. Dowodem na taka teorię jest cena broszury zawierającej zdjęcia modeli z roku 2011 - trzeba za nia wyłożyć prawie 50 dolarów.

apple, iphone, kolekcjonerstwo
Czytaj także
Polecane galerie