Przyzwyczajeni do poruszanych na co dzień tematów dotyczących kupna i wynajmu mieszkań, domów i działek zapominamy, że rynek nieruchomości w Polsce jest dużo bardziej urozmaicony. Wśród setek tysięcy mniej lub bardziej standardowych ofert czekających na nabywców kryje się wiele takich, które śmiało można nazwać wyjątkowymi. Ciekawa architektura, historia, położenie lub przeznaczenie nie pozwalają bowiem traktować ich jak zwykłych mieszkań, domów czy działek. Portal nieruchomości domy.pl wybrał 10 najbardziej niecodziennych ofert.

1. Łączący w sobie elementy surowego gotyku i renesansowego przepychu zespół pałacowo-parkowy w Napachaniu w woj. wielkopolskim. Wyceniona w portalu domy.pl na 4 500 000 zł oferta obejmuje liczący 20 pomieszczeń i mierzący ponad 1300 m kw. pałac wzniesiony w 1897 roku. Jego majestatyczną ceglaną elewację, zbudowaną na kamiennym cokole zdobi strzelista wieża, okazałe ryzality, mur pruski, a główne wejście okala piękny wykonany z piaskowca portal. Całość otacza ponad 7-hektarowy park. Czy, kto i kiedy zdecyduje się na zakup tej nieruchomości?

http://domy.pl/dom-na-sprzedaz-piekny-eklektyczny-palac,,85124468

2. Luksusowa rezydencja z lat 20. XX wieku położona w strefie A podwarszawskiego uzdrowiska Konstancin-Jeziorna. Budynek - neogotycka willa został gruntownie odrestaurowany i zmodernizowany w 2005 roku. W jego 1000-metrowym wnętrzu, mieszczącym m.in. salon z kominkiem, jadalnię, werandę, bibliotekę i 3 sypialnie, znajduje się także basen i przestrzeń do ćwiczeń fitness. W obszernym garażu można zaparkować aż 8 samochodów lub 6 większych limuzyn. Wokół budynku roztacza się mierzący ponad 3 000 m kw. ogród typu parkowego ze starodrzewem, zainstalowanym oświetleniem i automatycznym nawadnianiem. Cena tej niezwykle ekskluzywnej nieruchomości to 12 500 000 zł - tyle, ile wyniósłby zakup ok. 45 średniej wielkości kawalerek w Warszawie.

http://domy.pl/dom-na-sprzedaz-piaseczynski-konstancin-jeziorna,,84647235

3. Malownicza podwarszawska posiadłość z przedwojennym stylowym dworkiem i imponującą działką porośniętą m.in. liczącymi ponad 200 lat drzewami. Budynek, zwieńczony stylowym mansardowym dachem, posiada cztery kondygnacje - 3 naziemne oraz piwnicę z ceglanym, łukowym stropem. Na nowego właściciela czeka 12 pięknych pokoi, kuchnia, kilka łazienek, poddasze z piecem kaflowym i oszklona weranda z wyjściem na duży taras i ogród. Jak wynika z opisu zamieszczonego przez oferenta w portalu domy.pl, na terenie posiadłości znajduje się także niezależny nowy dom o pow. 140 m kw. z samodzielnym dwupoziomowym mieszkaniem - ok. 90 m kw.

W sąsiedztwie położonej w Wólce Pęcherskiej i wycenionej na 2 300 000 zł posiadłości znajduje się Chojnowski Park Krajobrazowy, tereny zielone i łąki. W pobliżu planowana jest budowa stadniny koni. Otoczenie zabytkowego parku gwarantuje brak jakichkolwiek zabudowań w najbliższej okolicy.

4. Zachwycający elegancją dwór z 1883 r. z zabytkowym parkiem, położony w miejscowości Polanów w woj. zachodniopomorskim - idealna propozycja dla inwestora z branży hotelowej. Na 700 m kw. powierzchni użytkowej przygotowanych jest 29 pokoi z łazienkami, bar, jadalnia i hall z kominkiem. Jest też cały węzeł kuchenny z zapleczem oraz poddasze dające szeroki wachlarz możliwości zagospodarowania.

Na terenie nieruchomości posadowiony jest również budynek folwarczny (stajnia) oraz własne ujęcie wody.

Sam Polanów położony jest na malowniczym, lekko pagórkowatym terenie otoczonym lasami i łąkami. Dodatkowo w niewielkiej odległości od pałacu (ok. 400 m) znajduje się jezioro. Nieruchomość została wyceniona przez zbywcę na kwotę 2 900 000 zł.

5. Chyba nikt z planujących zakup mieszkania w Warszawie nie pogardziłby lokalem w pałacu. I właśnie w takim budynku, a nie w kamienicy czy w bloku, znajduje się oferowana do sprzedaży za 550 000 zł niezwykła kawalerka. 31-metrowy lokal mieści się w XVIII-wiecznym Pałacu Mniszchów przy ul. Senatorskiej, w samym centrum Warszawy. Dzięki nieprzeciętnej wysokości (około 5 m) w pomieszczeniu wygospodarowana została dodatkowa przestrzeń na antresoli - na powierzchni ok. 20 m kw. znalazła się sypialnia oraz garderoba.

Mieszkanie ma balkon, jest dobrze nasłonecznione i mimo tego, że od ul. Marszałkowskiej dzieli je zaledwie 100 metrów, jest bardzo ciche. Dodatkowym atutem świetnej lokalizacji jest bliskość stacji metra, przystanków autobusowych i tramwajowych (3 min) oraz sąsiedztwo Parku Saskiego.

6. Zabytkowy neorenesansowy pałac z ok. 1850 r. Wyjątkowej urody 3-kondygnacyjny obiekt z wyniosłą wieżą i tarasem, z którego rozpościera się widok na park i pobliskie stawy. Niestety, przez długie lata stał opuszczony i niszczał. Teraz wymaga sporych inwestycji w gruntowny remont. To jednak sprawia, że aby stać się jego właścicielem, nie trzeba być milionerem. Blisko 1000-metrowy pałac wraz z ponad 4-hektarowym parkiem oferowany jest za kwotę 800 000 zł, czyli równowartość 100-metrowego mieszkania w Warszawie.

7. Architektoniczna perła warszawskiego Targówka - piękna 8-pokojowa willa z lat 30., której projektant połączył w niej funkcję mieszkaniową z własną pracownią. Do początku lat 90. w budynku prowadzone było przedszkole; potem działała w nim prywatna firma. Kilka lat temu budynek i otaczającą działkę o pow. 1680 m kw. odzyskali spadkobiercy byłych właścicieli. Wpisana do rejestru zabytków, nieruchomość została w portalu domy.pl wyceniona na 2 000 000 zł.

8. Wznowić produkcję piwa, stworzyć centrum konferencyjno-wypoczynkowe z możliwością ekstremalnego nurkowania czy zaadaptować obiekt na cele mieszkaniowe, tworząc w nim ekskluzywne lofty - to dylematy, przed którymi staną nabywcy starego dolnośląskiego browaru w Sobótce, u podnóży Ślęży. Browar, w którym jeszcze pod koniec ub. wieku warzono złocisty trunek, dziś wystawiony jest na sprzedaż. Cena za obiekt o powierzchni ponad 37 000 m kw. to 1 650 000 zł.

9. Zabytkowy dwupiętrowy pałacyk z 1862 roku w centrum Bydgoszczy, będący własnością Ludwiga Buchholza - przemysłowca, właściciela założonej w 1845 r. garbarni. Wraz z wolnostojącym budynkiem parterowym o pow. 1231 m kw. i działką o powierzchni 2343 m kw. nieruchomość oferowana jest za kwotę 4 500 000 zł.

Oba budynki zostały ostatnio gruntownie odremontowane. Dzięki temu oraz znakomitej lokalizacji idealnie nadają się na cele biurowe, szkołę, siedzibę firmy czy inną działalność komercyjną wykorzystującą dogodne położenie nad Brdą (np. przystań).

10. Działka inwestycyjna o pow. 80 400 m kw. położona w południowej części gminy Mściwojów w północno-wschodnim fragmencie Wzgórz Strzegomskich na Pogórzu Sudeckim przeznaczona pod budowę... kopalni granitu. Oferowana za 7 000 000 zł może przynieść właścicielowi wymierne zyski w postaci dochodów z wydobywania kopalin. Grunt sprzedawany jest z koncesją C1 i dokumentacją geologiczną złoża przygotowaną na podstawie przeprowadzonych odwiertów i badań geofizycznych.

Cena działki opiewa na 7 000 000 zł.

[i]Opracował: ZP[/i]

Czytaj także
Polecane galerie