Torebki Żelaznej Damy i jej suknia ślubna idą pod młotek

Torebki Żelaznej Damy i jej suknia ślubna idą pod młotek

Torebki Żelaznej Damy i jej suknia ślubna idą pod młotek. Duża kolekcja osobistych rzeczy byłej premier Wielkiej Brytanii - Margaret Thatcher zostanie wystawiona na sprzedaż podczas wtorkowej aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Londynie.

Ceny osobistych rzeczy należących do Margaret Thatcher wahają się do 200 do dziesiątek tysięcy funtów - podaje Adrian Hume-Sayer, szef sprzedaży w Christie's.

Pod młotek idą słynne charakterystyczne torebki Thatcher, po około 1 000 funtów za każdą.

Wśród rzeczy jest też kaszmirowy płaszcz, który Thatcher miała na sobie podczas wizyty w Moskwie i spotkania z prezydentem Michaiłem Gorbaczowem. Jego cena to 3-5 tysięcy funtów.

Eksperci zwracają uwagę, że na razie trudno jest ocenić, jakie kwoty padną ze strony kupujących podczas aukcji rzeczy należących do Żelaznej Damy.

"Rzeczy należące do premierów Wielkiej Brytanii nie są tak bardzo kolekcjonowane. Nie mają takiej samej aury i mistyki jak przedmioty należące do amerykańskich prezydentów" - mówi Matthew Haley, ekspert domu aukcyjnego Bonhams.

Margaret Hilda Thatcher była premierem Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw bloku wschodniego spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady).

Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie