Tu rodziła się polska "wiksa". Legendarny klub wystawiony na sprzedaż

Tu rodziła się polska "wiksa". Legendarny klub wystawiony na sprzedaż

Fot. Patryk Kaźmierczak, Panoramio

Ekwador w Manieczkach - legendarne miejsce na mapie fanów polskiej muzyki klubowej. Najważniejszy klub w polskim disco właśnie został wystawiony na sprzedaż.

Szczyt popularności klub przeżywał w latach 90., pierwsze kroki stawiały tu obecne wielkie gwiazdy polskiej jak i już światowej sceny didżejskiej. Na imprezy organizowane przez klub zjeżdżali ludzie z całej Polski. Dziś klub działa z przerwami, organizując imprezy o bardziej zróżnicowanym charakterze.

Wielkopolskie Manieczki były jednym z głównych miejsc w Polsce, gdzie odbywały się tzw. wiksy. Jak podaje Wikipedia, charakterystycznym elementem tego typu imprez były różnego rodzaju okrzyki, takie jak "jazda!", "lecimy!", "ruszamy!", "w górę!".

W różnych regionach Polski funkcjonują także inne określenia wiksy jak: jazda, rurka czy belka. O ile geneza tego pierwszego jest podobna, to dwa pozostałe określenia odnoszą się do muzyki kojarzonej z wiksą i charakterystycznego „rurowatego” metalicznego basu obecnego w co drugiej ósemce pomiędzy beatami. 

Imprezy w klubie były na tyle popularne, że określenie wiksy zastępowano nazwą "manieczki". 

W Manieczkach stało się znacznie więcej. Rury to nie wszystko - tam zaczęło się to, co dziś słyszymy w Esce i RMF Maxx. A prócz tego trance i progressive niekomercyjny - mówi nam były DJ.

Lata świetności klubu zostały zaćmione przez nowo powstające kluby w całej Polsce, ale legenda zawsze zostanie legendą. Dziś można ją kupić z całym wyposażeniem za… 2,75 mln zł.

Oryginalne ogłoszenie można zobaczyć tutaj: http://otodom.pl/lokal-uzytkowy-manieczki-brak-2000m2-2750000-pln-id30528865.html

Oferta jest aktualna i czeka na kupca. Zadzwoniliśmy z pytaniem, dlaczego Ekwador wystawiono na sprzedaż. Niestety na to pytanie nie chciano nam odpowiedzieć.

Jak czytamy w ogłoszeniu, nieruchomość ma 2 tys. metrów i stoi na działce o powierzchni 7630 m2. Budynek zbudowany jest z suporeksu, a elewację wykończono z cegły klinkierowej. W środku są trzy sale dyskotekowe, pięć barów, pizzeria, ogródek letni wraz z namiotem. Ogłoszeniodawca informuje, że budynek idealnie nadaje się nie tylko na dyskotekę, ale również na salę weselną czy hotel.

Czytaj także
Polecane galerie