Budujemy zbyt dużo elektrowni. Czeka nas świńska górka

Budujemy zbyt dużo elektrowni. Czeka nas świńska górka

"Za pięć lat będziemy mieć świńską górkę w energetyce. Pojawi się nadprodukcja i ceny bardzo spadną" – zapowiada prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.

W rozmowie z serwisem Biztok.pl prof. Mielczarski wyjaśnia, że świńska górka to efekt jednoczesnego rozpoczęcia kilku dużych inwestycji w polskiej energetyce o łącznej mocy 5000 MW.

Kiedy zostaną one zakończone, pojawi się w naszym kraju nieoglądana od dawna nadprodukcja energii. Doprowadzi to dużych spadków cen. Klientów czekają promocje jak dyskoncie, lecz to, co może ucieszyć konsumenta końcowego, dla branży energetycznej stanowi poważny problem.

Spowoduje to powstanie kosztów w energetyce, których nie da się pokryć, co z kolei sprawi, że energetyka wstrzyma się z inwestycjami i wpadniemy w dołek – przestrzega prof. Mielczarski.

W jego opinii rozwiązaniem może być wprowadzenie środków, które złagodziłyby ten kryzys rynku mocy na wzór Brytyjczyków. Osłabienie efektu świńskiej górki miałoby korzystny wymiar dla konsumentów i gospodarki jako całości. Ustabilizowałoby bowiem ceny energii elektrycznej, które są kluczowe dla planowania działalności w wielu sektorach.

Ani łupki, ani atom. Tak będzie wyglądać energetyczna przyszłość Polski

[VIDEO]http://get.wp.tv/i,get,mid,1549097,index.html[/VIDEO]

Czytaj także
Polecane galerie