Polscy przedsiębiorcy nie biorą kredytów. Przez Putina

Polscy przedsiębiorcy nie biorą kredytów. Przez Putina

"Niepewność, która jest wokół nas, nie skłania do podejmowania ryzykownych czy nawet mniej ryzykownych decyzji inwestycyjnych" – powiedział  Biztok.pl Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Prezes BZ WBK przyznaje, że gdyby nie Rosja, sprzedaż kredytów byłaby większa o kilka punktów procentowych.

Jak tłumaczy, w tym roku cały rynek kredytowy wzrośnie o solidne 6-7 proc. To więcej niż rok wcześniej, ale cały czas nie jest to wynik rewelacyjny. Oprócz Ukrainy problemem jest też słaba kondycja gospodarcza strefy euro.

Konflikt na Ukrainie to dramat nie tylko społeczny, ludzki i humanitarny, ale również dramat polityczny i geopolityczny. Bardzo się cieszę z każdej realistycznej przesłanki rozejmu – mówi Morawiecki komentując doniesienia o porozumieniu ukraińskiego  rządu z separatystami

Jak dodaje, naród rosyjski i Rosja kierują się nieco innymi wartościami niż Polacy i dlatego sankcje gospodarcze niekoniecznie mogą mieć wpływ na to, co dzieje się na Ukrainie. Zdaniem prezesa BZ WBK  główny zamiar Putina to odbudowa siły państwa rosyjskiego po smutnym okresie lat 90.  Jego zdaniem wcześniej czy później Rosja będzie musiała i z Ukrainą, i z Unią Europejską się porozumieć.

EN_01143539_0182.jpg

Piotr Tracz, Reporter

Czytaj także
Polecane galerie